8 dni
ZASADZKA NA UNIKATOWE WIDOKI REGIONU CASAMANCE

 

”Pojechałem do Casamance”, tak mówił André Malraux. Casamance jest nietypowym regionem zróżnicowania etnicznego na skali światowej. Przyroda to harmonia i mozaika, w której współistnieją krajobrazy sawanny, gęstych lasów tropikalnych, lasów namorzynowych wplatanych w lagunach słonych wód, pól ryżowych wkomponowanych harmonijnie między palmami, ładnych i dziewiczych plaż w cieniu palm kokosowych.

W pełnej i czystej piękności tych terenów, wyłaniają się różne ludy: Mandingo, Diola, Bainouk, Mankagne… Żyją w unikatowej harmonii we wioskach o jedynej takiej architekturze w Afryce: domki zagubione w gęstych lasach lub stojące przy ogromnych drzewach, domki tzw. impluvium, z kolumnadami lub piętrowe (zbudowane z gliny).

Zbiór ryżu – sposób tradycyjny

Majestatyczne drzewo kapokowe (Bantan Woro) z wielkimi gałęziami

Majestatyczne drzewo kapokowe (Bantan Woro) z wielkimi korzeniami

Tradycja i obrzędy (Casamance)

Król wsi Oussouye (Casamance)

Zachód słońca – inspiracja, wyobraźnia i refleksja

Kult tradycji jest wszechobecny. Wszystko w harmonii tańców, obrzędów, ołtarzy i świątyń ku hołdowi przodków. Starsi (Mędrcy) w cieniu majestatycznych drzew, ze swadą przekazują fundamenty wielowiekowej tradycji. Bez ustępstw, skorzystacie Państwo jak najlepiej z trasy turystycznej, gdzie wrażenia potęgują się w każdej chwili z ludnością. Wyjeżdżając z Dakar, to także przyjemność odkrywania wyspy w strefie Saloum zapisane przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Ludzkości i uważane za jedną z najpiękniejszych zatok świata. Więc, wizyta w rezerwacie zwierząt w Bandia zwiększa silną potrzebę bycia bliżej tych niesamowitych istot przyrody.

Chata tzw. Impluvium (Mieszka tu kilka rodzin w niezwykłej strukturze przestrzennej)

Dzień 1: EUROPE – LOTNISKO AIBD – LAC ROSE (JEZIORO RÓŻOWE) (40 km / 1 h)

Powitanie i pomoc na lotnisku. Transfer do Jeziora Różowego i zakwaterowanie i nocleg u Salim w klimatyzowanych domkach lub podobnej klasy obiektach.

Dzień 2: LAC ROSE (JEZIORO RÓŻOWE) – BANDIA – SALOUM (180 km / 2 h 30 mn)

Spotkanie ze Zbieraczami soli z dna Jeziora Różowego. Dalej kontynuujemy trasę w kierunku rezerwatu zwierząt w Bandia, gdzie żyrafy, nosorożce, bawoły…, żyją w swoim naturalnym środowisku w środku ogromnego lasu baobabów.

Obiad i wyruszać w drogę do Simal.
Nocleg w ekologicznym obozie w Simal lub podobnej klasy obiekt, przy rzece Saloum.

Lac Rose (Jezioro Różowe), (1)

Lac Rose (Jezioro Różowe): tradycyjne wydobycie soli (2)

Lac Rose (Jezioro Różowe): transport soli (3)

Dzień 3: SALOUM – GAMBIA – ZIGUINCHOR (380 km / 5 h 30mn)

Wyjazd wcześnie rano w kierunku granicy gambijskiej. Im dalej na południe tym roślinność staje się gęstsza i krajobraz się niesamowicie zmienia. Po formalnościach policyjnych i celnych, dalej jedziemy w kierunku Casamance. Piknik po drodze w cieniu wielkich drzew.

Przejazd do hotelu Kadiandoumagne lub podobnej klasy obiektu w mieście Ziguinchor.

Wyspy Saloum (1)

Wyspy Saloum (2)

Wyspy Saloum (3)

Dzień 4: ZIGUINCHOR – DJIBELOR – CAP SKIRIING (70 km / 1h)

Mały objazd miasta pozwala nam dojechać do pobliskiej miejscowości, gdzie zwiedzamy wielką 30-hektarową farmę. Pierwszym celem jest uprawa owoców tropikalnych. Także, «gości » rozmaitą rzeszę ptaków tak samo jak obiekt opiekuńczy dla krokodyli. Stąd, wyruszamy do turystycznego kurortu w miejscowości Cap Skirring.

Zakwaterowanie w hotelu Maya lub podobnej klasy obiekcie. Po południu, kąpiel i relaks na plaży.

Dzień 5: CAP SKIRRING – MLOMP – DIANNAH (152 km / 3h)

Z Cap Skirring, wyruszamy do miejscowości Mlomp. Wizyta w celu podzielenia się geniuszem ludu Diola Kassa z wyjątkową i unikatową na skali światowej architekturą domów piętrowych z gliny. Także, żeby móc podziwiać majestatyczne i tajemnicze drzewa kapokowe w tej wsi. Ponadto, zwiedzać trzeba koniecznie małe muzeum ludu Diola, gdzie widać niezliczoną ilość czaszek zwierząt, jako symbol ofiarności w wierzeniach tradycyjnych. Wyjazd w kierunku północno-zachodni a potem południowy do miejscowości Diannah. Przejazd i zakwaterowanie w posiadłości ludu Mandingo. Trzy pokojowy prywatny apartament jest przygotowany dla tej okoliczności. To zanurzenie  w tę przestrzeń pozostawia niezapomniane wspomnienia ze spotkań pełnych ciepła.

Piętrowy gliniany dom – Trudna sztuka budowlana (miejscowość Mlomp)

Drzewo kapokowe w miejscowości Mlomp: Współżycie z mieszkańcami

Dzień 6: DIANNAH – REZERWAT PTAKÓW W KASSEL – KAFOUNTINE – DIANNAH (16 km / 30 min)

Jest to trasa dla Tych, którzy widzą potrzebę spotkania ludności lokalnej. Kalifa i jego rodzina, oferuję unikalne doświadczenie zamieszkania i podzielenia się codziennością ludu Mandingo. Wyprawa pirogami na wizytę rezerwatu ornitologicznego w miejscowości Kassel. Obiad w Kafountine w hotelu Esperanto. Kąpiel i relaks na plaży. Po południu, obserwacja powrotu rybaków do portu rybackiego w Kafountine. Powrót do miejsca zakwaterowania w Diannah.

Wieczór przy muzyce niesamowitego instrumentu Kora w atmosferze czysto rodzinnej. Muzyk to tradycyjny Griot pochodzący z tej samej wsi.

Dzień 7: DIANNAH – PALMARIN (SALOUM), (347 km / 4 h 30mn)

Przejazd przez Gambię. Jest to mały kraj, byłą angielską kolonią w środku Senegalu. Raz po raz, postoje wzdłuż trasy oraz na potrzebę także spotkania ludności.

Dzień 8: SALOUM – LOTNISKO AIBD (140 km / 2h 30 min)

Śniadanie oraz obiad w Palmarin (Wyspy Saloum)

Relaks na plaży w Palmarin.

Kolacja przy brzegu Oceanu Atlantyckiego.

Pozwólcie sobie zaskoczyć ciekawością autentycznej natury.