8 dni
EKO-INTEGRACJA: PRAWDZIWE SPOTKANIE SOLIDARNE I EKOLOGICZNE U MIESZKAŃCA
Na przybrzeżu północno-zachodnim regionu Casamance, znajduje się miejscowość Diannah, czyli wieś usytuowana kilkadziesiąt kilometrów od granicy Gambijskiej, pomiędzy wsiami Kafountine i Abéné. Powiat Bignona. Jedynie trzy kilometry do Oceanu Atlantyckiego.
W tej wsi, mieszkają obok siebie różne ludy Mandingo, Diola, Karone, Bainouk, Wolof, Serere, Peul, …. Jest to unikatowy symbol różnorodności kulturowej w regionie Casamance.
Pieszo dla miłośników przechadzek, pirogami na zwiedzanie lasów drzew namorzynowych przeprawiając się przez różne ramiona rzeczne, gdzie spotkać można rozmaitą florę i faunę. Jest to wieś z autentyzmem, gdzie uśmiech i kontakty społeczne są wszechobecne.
Te spotkania, które następują po sobie w krajobrazie niezliczonych drzew owocowych: pomarańczowych, mango, mandarynek, żeby wymienić tylko i te. Każdy zrywa owoc bezpośrednio z drzewa, według pory roku.
Ten projekt długo we mnie dojrzewał. Jest skonstruowany tak, żebym był przydatnym, za Państwa przysłowiową cegiełką mojej wiosce, regionowi, krajowi …
Odnajdźcie przyjemność przeznaczyć cześć Państwa wakacji w pomaganiu skromnie żyjących ludzi wsi Diannah i Casamance a także Senegal za pośrednictwem nieodpłatnych konsultacji w poradni, przedszkolu, i szkole podstawowej, lub podzielić się know-how w technikach warzywnictwa z dzielnymi kobietami w Casamance, lub w jakiejkolwiek dziedzinie, gdzie Państwo możecie się czuć potrzebni ludności lokalnej.
Wsparcie i integracja lokalna (1)
Wsparcie i integracja lokalna (2)
Dzień 1: Piątek; LOTNISKO AIBD – DAKAR – ZIGUINCHOR (Czas przepłynięcia przez Ocena Atlantycki Dakar – Ziguinchor: 20.00 h – 11.00 h)
Powitanie i pomoc na lotnisku. W zależności od rozkładu lotów, planowany jest obiad i przejażdżka po stolicy Dakar. Po południu, wypływamy promem pasażerskim z Dakaru do miasta Ziguinchor (Południe Senegalu).
Nocleg i kolacja w kabinach.
Wyprawa (oceaniczna) Dakar – Ziguinchor – Dakar promem pasażerskim
Dzień 2: Sobota; ZIGUINCHOR – DIANNAH (98 km / 1h 40 min)
Przejeżdżamy koło południa do miasta Ziguinchor. Zwiedzanie starego miasta, zbudowanego głównie z domów stylu kolonialnego, oraz portu rybackiego. Obiad i zwiedzanie głównego targowiska Saint-Maure des Fossés, potem wyjazd do nad-atlantyckiej wsi Diannah. Zakwaterowanie i nocleg w dużym apartamencie stylu ludu Mandingo. Trzypokojowy prywatny apartament wraz z salonem są przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Do tego należy wymienić wspólne toalety, jako symbol życia wspólnotowego w Afryce. Integracja posesji stylu Mandingo w swoim środowisku, spontaniczność ludzi oraz ich różnorodność ułatwiają zrozumienie fundamentów kulturalnych w Afryce we całej autentyczności.
Dzień 3: Niedziela; DIANNAH
Wizyta wsi, ośrodka zdrowia, przedszkola i szkoły podstawowej. Po południu, kąpiel i relaks na dziewiczej plaży w Diannah, pełnej drobnoziarnistego czystego piasku.
Kolacja i wieczór przy muzyce niesamowitego instrumentu Kora w atmosferze czysto rodzinnej. Muzyk to tradycyjny Griot, pochodzący z tej wsi.
Dzień 4: Poniedziałek; DIANNAH – REZERWAT PTAKÓW W KASSEL – DIANNAH (16 km/ 25 mn)
Wyjazd na zwiedzanie wysp tzw. Karones (Kassel), które goszczą gigantyczną rezerwat ornitologiczny, o powierzchni 10 ha. Na wyspach dominują drzewa namorzynowe, na których ptaki gnieżdżą się. Fauna ptaków jest bardzo zróżnicowana; populacja sięga ponad 17 000 par, które tam zamieszkują co roku między majem a lutym. Ponadto, notuje się zwiększenie populacji zwłaszcza w lipcu i październiku z uwagi na przejście na świat młodych ptaków.
Powrót i nocleg w Diannah.
Park ornitologiczny na wyspie Kassel (1)
Park ornitologiczny na wyspie Kassel (2)
Dzień 5: Wtorek; DIANNAH – KAFOUNTINE – DIANNAH (8 km / 15 min)
Wyjazd do Kafountine. Kąpiel i relaks na plaży oraz obiad w hotelu Esperanto. Po południu zwiedzanie portu rybackiego w tej samej miejscowości, gdzie można podziwiać wielokolorowe pirogi. Obserwacja powrotu rybaków, scena wartej inspiracji. Powrót i nocleg w Diannah.
Powrót rybaków z połowów (Ocena Atlantycki), (1)
Powrót rybaków z połowów (Ocena Atlantycki), (1)
Dzień 6: Środa; DIANNAH – ABENE – DIANNAH (3 km / 1h)
Zwiedzanie wsi Abene oraz tajemniczego i majestatycznego drzewa kapokowego (Bantang Woro). To drzewo kapokowe wystawia swoje olbrzymie korzenie, gdzie kobiety ze wsi przeprowadzają pewne obrzędy czysto tradycyjne, pomimo faktu, że są muzułmankami.
Obiad w hotelu Atlantique, potem kąpiel i relaks na plaży.
Majestatyczne drzewo kapokowe «Bantan Woro» (1)
Majestatyczne drzewo kapokowe «Bantan Woro»: niespodzianka i szacunek (2)
Dzień 7: Czwartek; DIANNAH – ZIGUINCHOR – DAKAR (98 km / 1 h 30m)
Ziguinchor – Dakar (Prom pasażerski, start: 11.30, Dojazd: 6.00)
Wyjazd rano z Diannah do miasta Ziguinchor. Obiad i wyprawa promem pasażerskim z Ziguinchor do Dakaru.
Kolacja i nocleg w kabinach.
Dzień 8: Piątek; DAKAR – WYSPA GOREE (5 km/ 20 mn)
Przejazd do Dakaru ok. 7.00 rano.
Wyspa Goree: wizyta Domu Niewolników oraz innych miejsc historycznych, które niosą bolesną oznakę niewolnictwa. Skorzystać z czasu na spacer różnymi dróżkami po wyspie i zaglądać do poszczególnych ryneczków.
Obiad a potem, 20 min przeprawą szalupą do Dakaru.
Ostatnie zakupy w Dakarze.
Kolacja w miasteczku Popenguine.
Transfer na lotnisko AIBD.
Wyspa Goree (1)
Wyspa Goree (2)
Wyspa Goree (3)
Wyspa Goree: Dom Niewolników oraz drzwi do podróży «Bezpowrotnej» (4)
NB: Proponowana trasa turnus może być zmodyfikowana zamiast skupić się jedynie we wsi Diannah i okolic. Można zwiedzać tereny określone jako Basse Casamance (Casamance Nizinna) przeprowadzając rozmaite bezpłatne konsultacje w celu pomocy szkołom w konkretnych działaniach lub każde wsparcie według naszego obszaru wiedzy i kompetencji, czy naszych ludzkich możliwości.
Rezerwujemy także możliwości relaksu dla wędkarzy, którzy będą chcieli uprawiać egzotyczne wędkarstwo w różnych rzekach tzw. bolong. Profesjonalni rybacy będą do dyspozycji.
Połowy w rzekach tzw. «Bolong w języku Mandingo». Wsparcie profesjonalnych Rybaków.