15 dni
SAFARI W KSIĘSTWIE BAOBABÓW I DRZEW KAPOKOWYCH
Im dłuższa trasa, tym głębiej wnikamy w las, tym bardziej wzrasta autentyczność. Od Północy do odległego Południa-Wschodu Senegalu, niezwykłe odkrycie piętnastu ludów o stylach życia tak szczególnych i oryginalnych. Ale jednak, krajobraz nie do opisania: laguny wody słodkiej rzeki Senegalu do lasów namorzynowych, rosnących na słonych ujściach Atlantyckiego Saloum; od pustyni do gęstego lasu, od sawanny do zagnieżdżonych lasów. Jest o Afrykańska mozaika do odkrycia, koniecznie!
W sercu lasu, wyzwania godne poświęceń ze względu na ich spontaniczność. Lud Bassari i jego obrzędy jeszcze z głębi tradycji, lud Bédick i jego kultury przodków, koczowniczy lud Peul o nietypowej gościnności oraz niespotykanych arcydziełach tatuaży szczególnie kobiet, lud Sereres Niominkadont o wyspiarskiej rytmice dnia codziennego, lud Diola o unikatowej technice uprawy ryżu i zbieraniu białego wina palmowego, lud Mandingo o unikatowej na skali światowej muzyce na harfie Kora, …. Senegal umiejętnie zachował swój dziewiczy las z dala od turystyki kurortowej.
Niektóre noclegi będą skromniejsze, lecz nie ma innego sposobu na spotkanie ludów zamieszkujących głębię lasów. Tylko mocnych wrażeń, gdy znajdziemy się ”poza zasięgiem” czasu u jednej z tych wiosek, gdzie nowoczesność i masowa konsumpcja są wyrazami bez „pokrycia”. Gęste i pełnych pytań przemyślenia po wyjściu z 15-to dniowego turnusu.
Majestatyczne baobaby – przestrzeń i współzależność
Wielkie drzewo kapokowe «Bantan Woro» (1)
Wielkie drzewo kapokowe «Bantan Woro»: niespodzianka i szacunek (2)
Wielokiekowe ceremonie tradycyjne (Casamance), (1)
Wielokiekowe ceremonie tradycyjne (Casamance), (2)
Wodna przejażdżka po wyspach Saloum
Dzień 1: EUROPA – LOTNISKO AIBD (SENEGAL) – LAC ROSE (40 km/1h)
Powitanie i Pomoc na lotnisku. Wyjazd i nocleg w hotelu Salim przy jeziorze Lac Rose (Jezioro Różowe).
Lac Rose (Jezioro Różowe), (1)
Lac Rose (Jezioro Różowe) – tradycyjne wydobycie soli (2)
Lac Rose (Jezioro Różowe): transport wydobytej soli (3)
Dzień 2: LAC ROSE – BANDIA – THIES – LOMPOUL (200 km/ 3 h)
Objazd słonego Lac Rose (Jeziora Różowego) na odkrycie zbieraczy soli w zależności od pory dnia. Sensacja niesamowita: tafla wody Jeziora, pod wpływem promieni słonecznych, z koloru szaroniebieskiego przechodzi na intensywny kolor różowy. Widok silnie kontrastujący z niekończącymi się pagórkami soli drzemiącej na słońcu. Około tysiąca zbieraczy wydobywa sól przetransportowaną w łódkach. Start w kierunku rezerwatu dla zwierząt w miejscowości Bandia. W środku gęstego lasu baobabów w którym żyją w pełnej harmonii: żyrafy, nosorożce, bawoły, gazele, małpy, dziki…
Obiad w mieście Thiès i wyjazd do najpiękniejszej pustyni w Senegal. Ballada pieszo lub na wielbłądach w zachodzie słońca i to na wielkich wydm. Wieczór przy unikatowej perkusji w sercu pustyni.
Nocleg w specjalnie przygotowanych i oryginalnym stylu obozu ekologicznym w miejscowości Lompoul.
Majestatyczna żyrafa (Rezerwat Bandia)
Nosorożec (Rezerwat Bandia)
Pustynia Lompoul (1)
Pustynia Lompoul (2)
Pustynia Lompoul (3)
Pustynia Lompoul (4)
Pustynia Lompoul (5)
Dzień 3: LOMPOUL – SAINT-LOUIS (145 km/ 2h 30mn)
I jeszcze mała przechadzka na wydmach we wschodzie słońca. Wyjazd do wyspiarskiego miasta Saint-Louis, kiedyś stolicą Francuskiej Afryki Zachodniej (Afrique Occidentale Française – AOF). Obiad w dużej restauracji, zwiedzanie powozami starego miasta, w którym panują jeszcze perfumy silnej nostalgii. Nocleg w hotelu Diamarek lub podobnej klasy.
Saint Louis – usługi bryczką (1)
Saint Louis – historyczne i kulturowe miasto (2)
Saint Louis – historyczne i kulturowe miasto (3)
Dzień 4: SAINT LOUIS – DJOUDJ – SAINT LOUIS (134 km/1h 45mn)
Djoudj (raj ptaków wędrownych) w przedpołudniu, przechadzka pirogami na rzece Senegal na obserwację wielkich nagromadzeń ptaków oraz małp, krokodyli, dzików, … Zwiedzanie wioski Maurów oraz powrót do Saint-Louis na obiad.
Po południu, relaks przy basenie hotelu Diamarek.
Park ornitologiczny Djoudj (1)
Park ornitologiczny Djoudj (2)
Park ornitologiczny Djoudj (3)
Park ornitologiczny Djoudj (4)
Park ornitologiczny Djoudj (5)
Dzień 5: SAINT LOUIS – TAMBACOUNDA (385 km / 4h 40mn)
Wyjazd na Wschód Senegalu. Zwiedzanie gigantycznego Meczetu w mieście Touba. Spotkanie z ludem Peul, pochodzącym z kraju Niger. Ten lud zachowuje jeszcze swój oryginalny styl życia a szczególnie ubiory wraz z klejnotami, fryzurami, tatuażami, które tak niesamowicie zdobią te kobiety, że wyglądają na księżniczki. Do tego jeszcze niesamowita gościnność.
Nocleg w hotelu Oasis lub podobnej klasy, w mieście Tambacounda.
Meczet w mieście Touba (1)
Meczet w mieście Touba (2)
Kobieta z ludu Peulh – warkoczyki i tatuaże..
Rodzina nomadów (przemieszczanie do innego miejsca): tradycja i harmonia
Dzień 6: TAMBACOUNDA – MAKO (220 km/2h 20mn)
Wyjazd do miejscowości Mako, która oferuje niesamowite przeżycie na rzece Gambie oraz praczki w swoim żywiole na wybrzeżach. Zakwaterowanie w domkach na wybrzeżach rzeki Gambia, zamieszkałej przez hipopotamy.
Nocleg w obozie Keur Annick lub obozie Badiang.
Dzień 7: MAKO – ANGEL – KEDOUGOU (40 km/ 1h)
Ludy Bassari i Bédick, uczekając przed przemusową islamizacją znalazły schronienie na wzgórach. Pratykują obrzędy i rytuały przodków. Przechadzka pieszo we wiosce, gdzie spotykamy te ludy w swoim naturalnym środowisku. Powrót i nocleg w hotelu Bédick lub podobnej klasy w Kedougou.
Dzień 8: KEDOUGOU – DINDEFELO (35km / 1h)
Jedziemy drogą laterytową (zbudowaną z rdzawych kamyszek), żeby dojechać do miejscowości Dindefelo u podnóża wzgórza. Przechadzka 25 min na odkrycie schładzających wodospadów w sercu bujnego lasu. Możliwość zaskoczenia lub usłyszenia szympansów, wyjątkowo pod ochroną w tym regionie. Pływanie i grillowanie u podnóża wodospadu.
Nocleg przy wodospadzie we wiosce Dindefelo w obozie Dogon du Fouta lub podobnej klasy.
Wodospady – Schłodzenie (1)
Wodospady – Schłodzenie (2)
Dzień 9: DINDEFELO – WASSADOU (253 km / 3h 30mn)
Wyjazd do wioski Tomboroncoto, gdzie prowadzone jest wydobycie złota. Tysiące ludzi z całej Afryki Zachodniej angażują się w poszukiwaniu bezcennego metalu pod gołym niebem za pomocą technik jeszcze archaicznych. Dalej, zakwaterowanie na ekologicznym kwaterunku w miejscowości Wassadou nad jeziorem Gambia. Przyległy las zamieszkuje rzesza małp oraz wielobarwnych ptaków.
Kolacja oraz nocleg w obozie lub podobnej klasy obiekt w miejscowości Wassadou.
Poszukiwacze złota – techniki rzemieślczicze
Dzień 10 : POŁUDNIOWY-WSCHÓD – CASAMANCE (WASSADOU – ZIGUINCHOR), (385 km / 5 h)
Droga do miasta Ziguinchor (stolica regionu Casamance); las bujniejszy gęstszy. Przejazd przez wiele wiosek osiadłego ludu Peul na Górnym Casamance. Niezwykła architektura. Obiad w mieście Kolda a tuż po południu ciąg dalszy drogi.
Nocleg w hotelu Kadiandoumagne, lub podobnej klasy obiekt w mieście Ziguinchor, przy wybrzeżu rzeki Casamance.
Jedyny sposób na poskromienie drzewa palmowego (1)
Jedyny sposób na poskromienie drzewa palmowego (2)
Dzień 11: ZIGUINCHOR – CAP SKIRRING (kurort turystyczny), (70 km/ 1 h 30mn)
Zwiedzanie starego miasta Ziguinchor wraz ze swoją kolonialną architekturą oraz portu rybackiego. Przeprawa przez przepiękne krajobrazy zdominowane przez palmy i małe rzeki. Szlak wiedzie w kierunku ujścia rzeki Casamance. Postoje w zależności od potrzeb, upodobania. Przyjazd do Cap Skirring koło południa, zakwaterowanie i obiad. Po południu, pływania, relaks na plaży w Cap Skirring.
Kolacja i nocleg w hotelu Maya lub podobnej klasy obiekt przy plaży z przepięknym widokiem na Ocean Atlantycki.
Dzień 12: CAP SKIRRING – CARABANE (30 min samochodem i 1 h 30 mn szlakiem wodnym)
Wsiadamy do pirogów w miejscowości Katakalousse i przeprawa na wyspę Carabane (kiedyś francuski punkt handlowy, podczas okresu kolonialnego w 19-tym wieku). Wizyta morskiego cmentarza oraz kościoła Bretońskiego, całkowicie odremontowanego. Po południu, pływanie i spacer na niekończących się kilometrach plaży dookoła wyspy.
Kolacja i nocleg w hotelu Carabane, lub podobnej klasy obiekt.
Dzień 13: CARABANE – ZIGUINCHOR (55 km / 1 h)
Wsiadamy do pirogów na przeprawę do miejscowości Elinkine, małego portu rabackiego w Casamance wraz z wielobarwnymi pirogami. Dalej, wyjazd do miejscowości Mlomp, słynnego w całym Senegalu ze swoich piętrowych domków zbudowanych z gliny. Tam także wyłaniają się gigantyczne i majestatyczne drzewa kapokowe. Wizyta w muzeum ludu Diola.
Nocleg w hotelu Le Kadiandoumagne lub podobnej klasy obiekt w mieście Ziguinchor.
Piętrowy gliniany dom – Trudna sztuka budowlana! (Miejscowość Mlomp)
Drzewo kapokowe w Mlomp: współzależność z mieszkańcami
Dzień 14: ZIGUINCHOR – WYSPY SALOUM (385km / 4 h 30mn)
Wyjazd wcześnie rano w kierunku północnym. Przejazd przez las z miasteczka Bounkiling oraz przez Gambię przeprawiając się promem w miejscowości Farafegny. Przyjazd na Wyspy Saloum późnym popołudniem. Zakwaterowanie na ekologicznym wigwamie lub podobnej klasy obiekt w miejscowości Simal.
Wyspy Saloum (1)
Wyspy Saloum (2)
Wyspy Saloum (3)
Dzień 15: SIMAL – LOTNISKO AIBD – EUROPA (180 km /3 h)
Przechadzka pirogami lub powozami na odkrycie ludu Serere w swoim zróżnicowanym środowisku kulturowym.
Wieczorem, wyjazd na lotnisko AIBD.