12 dni
CASAMANCE TREK : EKOLOGIA – NATURA – KULTURA

Casamance jest regionem z ogromną różnorodnością ludów oraz wielokulturowości. To wywiera silny wpływ na turystykę. To wszystko umiejscowione w kojącej i harmonijnej przyrodzie, ukształtowanej przez krajobrazy drzewiastych sawann, gęstych lasów tropikalnych, szczególnie lasów namorzynowych rosnących na lagunach, pól uprawy ryżu w środku drzew palmowych, dzikich i dziewiczych plaż w cieniu palm kokosowych.

W pełnej i czystej piękności tych terenów, wyłaniają się różne ludy: Mandingo, Diola, Bainouk, Mankagne… Żyją w unikatowej harmonii we wioskach o jedynej takiej architekturze w Afryce: domki zagubione w gęstych lasach lub stojące przy ogromnych drzewach, gliniane piętrowe domki z kolumnadami oraz tzw. impluvium (gdzie mieszka kilka rodzin w niezwykłej strukturze przestrzennej).

Kult tradycji jest wszechobecny. Wszystko w harmonii tańców, obrzędów, ołtarzy i świątyń ku hołdowi przodków. Starsi (Mędrcy) w cieniu majestatycznych drzew, ze swadą przekazują fundamenty wielowiekowej tradycji. Bez ustępstw, skorzystacie Państwo jak najlepiej z trasy turystycznej, gdzie wrażenia potęgują się w każdej chwili z ludnością. Startując pasażerskim promem ze stolicy Dakar, dając niesamowite przeżycia na rzece Casamance, szczególnie od jej ujścia do miast Ziguinchor. W tej przechadzce, podziwiać można lasy namorzynowe, faunę wodną oraz niezliczone ramiona rzek tzw. bolong. Im dłuższy pobyt, tym silniej zanurzamy się w głębi nieopisanej Casamance.

Chata tzw. Impluvium (Mieszka tu kilka rodzin w niezwykłej strukturze przestrzennej)

Tradycja i obrzędy (Casamance), (1)

Tradycja i obrzędy (Caamance), (2)

Majestatyczne drzewo kapokowe «Bantan Woro» (1)

Majestatyczne drzewo kapokowe «Bantan Woro»: niespodzianka i szacunek  (2)

Dzień 1: Poniedziałek; EUROPA-LOTNISKO AIBD-DAKAR (45 km / 35 min)

Przyjazd, powitanie, pomoc na lotnisku.

Transfer do hotelu lub podobnej klasy obiekt i nocleg w Dakarze.

Dzień 2: Wtorek; DAKAR i PROMEM DO ZIGUINCHOR (Start 20.00, Dojazd 12.00)

Wizyta stolicy Dakar, natomiast pirogami przepływamy na wyspę Ngor. Tam będzie obiad w restauracji u Seck lub podobnej klasy obiekt. Po południu, wsiadamy do promu pasażerskiego na trasie Dakar – Ziguinchor (Południe Senegalu). Miejsca w kabinach.

Przeprawa (oceaniczna) promem pasażerskim Dakar – Ziguinchor – Dakar

Dzień 3: Środa; ZIGUINCHOR – OUSSOUYE

Dopływamy w godzinach porannych do miasta Ziguinchor, zwiedzamy stare miasto, targowisko Saint-Maure-des Fossés, potem wyjeżdżamy do miejscowości Oussouye, gdzie zakwaterowanie będzie w obozie Emanaye. Późnym popołudniem, spacerek w pobliskich okolicach aż do zmierzchu.

Dzień 4: Czwartek; OUSSOUYE – OUDIA OULOF – EGAYE (7,5 km / 2 h 20 mn)

Przejażdżka pieszo w miejscowości Oussouye, Diakène Oulof a dalej pirogami przepływamy na wyspę Egaye (Tam jest obóz). Spacerek w pobliskich okolicach aż do zmierzchu.

Nocleg na miejscu.

Dzień 5: Piątek; EGAYE – DIAKENE DIOLA – CAP SKIRRING (7 km / 2 h 20 min)

Przepływamy pirogami z miejscowości Egaye do miejscowości Diakène Diola. Przechadzka pieszo podczas której będziemy jeszcze raz podziwiać z bliska niesamowity las drzew namorzynowych. Wyjeżdżamy w kierunku turystycznego kurortu Cap Skirring do hotelu Maya. Samochód zawiezie dalej bagaży, grupa natomiast pieszo przejdzie spacerkiem do hotelu wzdłuż długiej drobnopiaszczystej plaży.

Kolacja i nocleg na miejscu.

Las drzew namorzynowych

Dzień 6: Sobota; HOTEL MAYA – BOUCOTTE DIOLA – DJIMBERING (6 km / 2h)

Wędrówka w kierunku Boucotte Diola, wioski w enklawie społecznej Kassa. Ta wioska znajduje się w środku majestatycznych drzew kapokowych. Tam także zwiedzamy «Eko Muzeum» Sangawat, potem dalej jedziemy do miejscowości Djimbéring. Jest to duża wieś w enklawie społecznej Kassa, gdzie mieszkańcy żyją jeszcze pełnym tempem tradycji. Wczesnym porankiem jak i pod koniec dnia, słychać jeszcze dźwięki drewnianych tłuczków w drewnianych moździerzach pod drzewami kapokowymi lub baobabami.

Nocleg w hotelu Maya lub podobnej klasy obiekt.

Dzień 7: Niedziela; CAP SKIRING-POINTE ST GEORGES – ELINKINE – EFFRANE (8 km / 2 h 45 mn)

Wyjazd do Elinkine.

Obiad w obozie Le Fromager. Wczesnym popołudniem, długa (ok. 2 godz.) powolna wędrówka po miejscowości Pointe St Georges małymi ścieżkami. Wędrówka wiedzie przez pola uprawy ryżu, lasów namorzynowych oraz sawanny. Powrót do Elinkine i dalej pirogami do Efrane.

Kolacja i nocleg na wyspie.

Dzień 8: Poniedziałek; EFFRANE – MLOMP – DIANNAH (152 km / 3 h)

Wyjazd samochodem w kierunku Północno-Zachód Powiatu Bignona. Zakwaterowanie w posiadłości ludu Mandingo w miejscowości Diannah. Jest to lokal trzypokojowy, trzeci pokój natomiast jest przewidziany na toalety wspólne (zintegrowane) jako symbol życia wspólnotowego w warunkach afrykańskich. Zwiedzanie sadów drzew cytrusowych i mango oraz innych.

Dzień 9: Wtorek; DIANNAH – REZERWAT ORNITOLOGICZNY NA WYSPIE KASSEL – DIANNAH (16 km / 25 min)

Przeprawa pirogami na zwiedzanie Rezerwatu Ornitologicznego na wyspie Kassel. Powrót na obiad do miejscowości Diannah. Po południu, przejażdżka na plażę tej samej miejscowości, odpoczynek, relaks.

Kolacja oraz wieczór muzyczny animowany przez Griota z ludu Mandingo grającego na instrumencie Kora. Spotkanie będzie na podwórku w miejscu zakwaterowania.

Park ornitologiczny na wyspie Kassel (1)

Park ornitologiczny na wyspie Kassel (2)

Dzień 10: Środa – DIANNAH – KAFOUNTINE – DIANNAH (8 km / 15 min)

Zwiedzanie targowiska w miejscowości Kafountine.

Obiad w hotelu Esperanto tej miejscowości. Po południu, zwiedzanie portu rybackiego, gdzie stacjonują wielokolorowe pirogi.

Kolacja i nocleg we wiosce Diannah.

Powrót rybaków z połowów (Ocean Atlantycki), (Kafountine), (1)

Powrót rybaków z połowów (Ocean Atlantycki), (Kafountine), (1)

Dzień 11: Czwartek; DIANNAH – ABENE – ZIGUINCHOR

Ziguinchor – Dakar (Prom pasażerski, start: 11.30, Dojazd: 6.00)

Mała przechadzka po wiosce Abéné na zwiedzanie Sakralnego Drzewa Kapokowego (Bantan Woro). Duże drzewo z majestatycznymi korzeniami, gdzie spotykają się kobiety głównie muzułmańskie z wioski w celu przeprowadzenia pewnych rytuałów. Są to praktyki czysto przodków. Wyjazd do portu w mieście Ziguinchor.

Wypływamy promem pasażerskim na stolicę Dakar.

Majestatyczne drzewo kapokowe «Bantan Woro»: niespodzianka i szacunek (3)

Dzień 12: Piątek; DAKAR – WYSPA GOREE – LOTNISKO AIBD

Dopływamy w godzinach porannych w Dakar.

Wizyta na wyspie Gorée.

Zakupy i transfer na lotnisko AIBD.