12 dni
ENDURO: Z PARKU NIOKOLO KOBA DO WYBRZEŻY RZEKI SALOUM
Niokolo i Saloum tworzą eko-strefy stanowiące prawdziwym atutem kierunków turystycznych w Senegalu. Park Niokolo Koba utworzono w 1954r. i obejmuje 913 000 ha dzikiej flory i fauny wszelakich rodzajów. Jest to prawdziwy raj dla zakochanych autentyczną przyrodą.
Inna atrakcja – rzeczywisty kontakt z ludami Bassari i Bedick w swoich ostatnich naturalnych ostojach. Architektura ich okrągłych chat oraz jakość ich przyjęć są wart wyruszania na ich spotkanie, żeby się dzielić wielu wrażeń tych niesamowitych momentów.
Nie możemy odbyć tak pięknej podróży nie zanurzając się w ekosfery w Sine i Saloum. Zatoka w Saloum jest zaklasyfikowana przez UNESCO jako jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. Obfitość i gęstość lasów namorzynowych, fauny wodnej są prawdziwą przyjemnością na zaspokojenie naszej silnej ciekawości odkrycia.
Kończymy tę piękną przeprawę w mieście Somone pełnym relaksem.
Enduro: adaptacja terenowo-klimatyczna (1)
Enduro: adaptacja terenowo-klimatyczna: Baobaby, przestrzeń, współżycie (2)
Dzień 1: EUROPA – LOTNISKO AIBD – MBOUR (35 km / 20 min)
Powitanie i pomoc na lotnisku.
Transfer do miasta Mbour, gdzie będzie zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2: MBOUR – TAMBACOUNDA (365 km / 4 h)
Wyjazd rano i długa droga przez sawannę. W drodze, spotkanie z koczowniczym ludem Peul w jego obozowisku. Lud ten pochodzi z kraju Niger i zachował swój oryginalny styl życia, zwłaszcza ubiory oraz biżuterię jak i tatuaże, które nadają kobietom postawę książęcą. Jeszcze bardziej ich powitanie jest niepowtarzalne. Zakwaterowanie i nocleg w mieście Tambacounda.
Kobieta z ludu Peulh – warkoczyki i tatuaże..
Rodzina nomadów (Przemieszczanie się): tradycja i harmonia
Dzień 3: TAMBACOUNDA – PARK NIOKOLO KOBA (140 km / 1h 30 min)
Tambacounda to miasto wielu skrzyżowań a zarazem stolica regionu. Rano zwiedzanie targowiska oraz dworca kolejowego dla połączenia Dakar – Mali. Obiad, po którym wyjazd do parku Niokolo Koba, goszczącym najwięcej ssaków w całej Afryce Zachodniej. W 1981 zapisano go do listy UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Rezerw Biosfery.
Zakwaterowanie i nocleg w hotelu Simenti lub obozie Lion.
Dzień 4: PARK NIOKOLO – KOBA – MAKO (180 km / 5 h)
Od wschodu słońca, wyjazd samochodem 4×4 na odkrycie tego obszernego dzikiego terytorium, bardzo mało zwiedzane. Różnorakie zwierzęta (lwy, żyrafy, antylopy, małpy, dziki, słonie, hieny,.….). Po wyjściu z parku, ruszamy w kierunku miejscowości Mako, jest to teren górzysty. Zakwaterowanie i nocleg w obozie przy wybrzeżu rzeki Gambia, miejsce uwielbione przez hipopotamy.
Nocleg w obozie Keur Annick lub noclegowni Bandiang.
Dzień 5: MAKO – TERYTORIUM LUDU BASSARI (130 km / 3 h)
Rano, wyruszamy na zwiedzanie ludu Bédik, u którego czas jak by stanął na miejscu. Mieszka zakamuflowany w górzystych. Po południu, jedziemy do terytorium ludu Bassari, które praktykuje swoje obrzędy i wierzenia w pradawnej tradycji. Specyficzna edukacja młodzieży, odmowa przyjęcia konsumpcyjnego stylu życia. Tu z podziwem odkrywamy inną cywilizację, zresztą kontakt jest ułatwione posługiwaniem się języka francuskiego. Jest to jedna z ostatnich ludów, który zachował jeszcze swoje maski i praktykuje rytuały tzw. tańce masek. Zakwaterowanie i nocleg w obozowisku Balingo w miejscowości Ethiolo lub podobnej klasy obiekcie.
Wyprawa na wzgórze – zwiedzanie ludu Bedik
Wioska ludu Bedik na wzgórzu
Dzień 6: TERYTORIUM LUDU BASSARI – KASKADY FOUTA DJALON (25 km / 1 h)
Rano, przechadzka pieszo po wzgórzach i zorganizowanie pikniku. Wyruszamy w kierunku góry Fouta Djalon, źródłem wód wszystkich rzek w Afryce Zachodniej. Spacerek ku zachodzie słońca w lesie miejscowości Dindefelo. Przygotowanie się do małej wspinaczki na obserwację niesamowitych bezkresnych widoków. Zakwaterowanie i nocleg we wsi Dindefelo w obozowisku Dogon du Fouta lub podobnej klasy obiektach.
Wodospady i odświeżanie (1)
Wodospady i odświeżanie (2)
Dzień 7: KÉDOUGOU – WASSADOU (240 km / 2 h 50 min)
Wyruszamy rano drogą laterytową (kolor brunatnoczerwony), żeby dojechać do małego miasta Kedougou na wschodnim krańcu Senegalu. Dalej, przeprawa przez rzekę Gambia, gdzie zbieracze kruszców złota metodami archaicznymi z ludu Mandingo, wypłukują tony ziemi przy brzegach rzeki.
Zakwaterowanie i nocleg w obozowisku lub podobnej klasy obiekcie w miejscowości Wassadou przy brzegach rzeki Gambia.
Poszukiwacze złota – Sposób tradycyjne
Dzień 8: WASSADOU
Relaks na brzegach rzeki Gambia. Obserwacja ptaków pod drzewami kapokowymi.
Nocleg w tej miejscowości w hotelu Wassadou.
Dzień 9: WASSADOU – BAMBOUNG (401 km / 4h 50 min)
Startujemy rano w kierunku południowo-zachodnim, żeby dotrzeć do południowego krańca Saloum, uważanego za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. Powierzchnia morska tej zatoki rozciąga się na powierzchni 3210 ha, głównie z lasów namorzynowych, sawann, różnych wód oraz wysyp. Płyniemy pirogami, żeby trafić do Bamboung, morskiej strefy pod ochroną.
Tu mamy zakwaterowanie i nocleg w obozowisku Keur Bamboung lub podobnej klasy obiekcie.
Niepowtrarzalne wybrzeze Bamboung (1)
Bamboung: eko-kwaterunki – krajobraz i podziw (2)
Bamboung: integracja i przyrodnicze pojednanie (3)
Dzień 10: WIZYTA STREFY EKOLOGICZNEJ – BAMBOUNG
Wizyta na terenie ekologicznym wraz z możliwością przechadzki pieszo na sawannie na pograniczu lasów drzew namorzynowych morskiej strefy chronionej w miejscowości Bamboung. Tu spotykamy lud Serere bardzo związany z tradycją i praktykujący daleko w przeszłości obrzędy.
Ścieżka ekologiczna, czyli Turystyka i Ekologia: Eko-turystyka!
Dzień 11: BAMBOUNG – SOMONE (185 km / 3 h)
Somone odróżnia się swoją lokalizacją przy ujściu małej rzeki, od której nosi nazwę. Miasto dysponuje licznymi prywatnymi rezydencjami oraz jednym dużym hotelem Club Baobab.
Dzień 12: SOMONE – DAKAR
Wizyta Wyspy Gorée oraz Dakaru.
Wyjazd i transfer na lotnisko AIBD
Wyspa Goree (1)
Wyspa Goree (2)
Wyspa Goree (3)
Wyspa Goree: Dom Niewolników. Drzwi do podróży «Bezpowrotnej» (4)